Kako roditelji mogu pomoći?
Podsticanjem tolerancije na frustraciju, odrasli direktno utiču na prevenciju neželjenih oblika ponašanja kod deteta. Najvažniju ulogu u prevenciji ovih oblika ponašanja i u formiranju kapaciteta za nošenje sa frustracijom imaju roditelji i prvi vaspitači deteta. Roditelji bi od prvih dana trebali svesno da rade na ovoj važnoj temi.
Roditelj treba da bude prva osoba koja će svom detetu pomoći da se sa problemom najpre suoči, a zatim i da razvije mehanizme koji ga čuvaju od posledica istog. Danas mnogi roditelji svoju decu, u želji da ih zaštite, štite i od izvora frustracije i na taj način sputavaju razvoj detetove emocionalne i socio-emocionalne slobode i odgovornosti. Takođe, neki roditelji ne znaju kako da pomognu detetu jer ni sami nisu razvili mehanizme upravljanja frustracijom.
Cilj je da se roditelji osposobe da mogu adekvatno da se nose sa frustracijom, kako bi dete naučilo da se nosi sa istom. Ideja da decu trebamo zaštititi od frustracije ni najmanje ne pogoduje deci na duže staze. Više o adekvatnom nošenju sa frustracijom možete saznati u našim narednim tekstovima.
Pridružite nam se na ovom putovanju i naučite kako da pomognete svom detetu da postane emocionalno otporno i spremno za životne izazove!